Seksualnie podejrzana

large_2865201257

Powieść „Świat według Garpa” była w moim przypadku jedną z pierwszych książek, po które sięgnęłam na pograniczu fascynacji literaturą dziecięcą i młodzieżową oraz tym co zwykle nazywamy prozą dla dorosłych. Pewnie też z tego względu mam do niej szczególny sentyment i zawsze będzie zajmowała poczesne miejsce na mojej półce.

O czym jest? O żądzy. Jakiej? Różnorakiej. Każdej. Uświadomionej i nieuświadomionej. Żądzy władzy, pieniędzy, seksualnej, bezpieczeństwa, stabilizacji. Męskiej i kobiecej. Bohaterka, wokół której snuje się fabuła, to Jenny Fields, która wbrew oczekiwaniom rodziców, nie szukała bogatego męża w szkole prawniczej lecz została pielęgniarką. Zapragnęła dziecka, nie mężczyzny. W ten sposób skazała siebie samą na ostracyzm społeczny i wieczne piętno „seksualnie podejrzanej”. Idealną okazją do spełnienia marzeń było pojawienie się w szpitalu umierającego żołnierza. Owocem tego kuriozalnego związku jest Garp. Ani jego poczęcie, ani życie, ani śmierć nie były tuzinkowe. Na pierwszy rzut oka wszystko jest tak, jak być powinno. Żona, dzieci, praca, kolejne pozycje wydawnicze własnego autorstwa na półkach wszystkich księgarni…

Ale kiedy w życie wkrada się żądza, nic nie jest w stanie się uchować, żadna wartość i żadna świętość. Świat według Garpa zaczyna się komplikować i wszyscy na tym cierpią. Fizycznie i psychicznie.

origin_5578190570

Ogromną rolę w książce Irvinga pełni seksualność i dylematy moralne. Autor odsłania mroczną stronę ludzkiej natury i wywleka z dna duszy pragnienia, które na co dzień  chowamy w najgłębszych zakamarkach. Pojawia się tez problem odmiennych orientacji i transseksualizmu, co na owe czasy było dość śmiałym posunięciem. Istotna dla fabuły jest grupa jamesjanek – kobiet, które rozpętują świętą wojnę przeciw mężczyznom w imię brutalnie zgwałconej dziewczynki, której zwyrodnialcy obcięli język. Ten skrajny odłam ruchu feministycznego, który działał wbrew woli swojej ikony, jest wyraźnie potępiony na kartach książki.

Mimo ważkiej tematyki książka ma wciągającą fabułę. Irving doskonale rysuje psychikę bohaterów, co pozwala się utożsamić czytelnikowi z jednym z nich. Zaskakujące wydarzenia i wartki tok akcji nie pozwala oderwać się od lektury. Dopiero kiedy kończysz ostatnie zdanie przychodzi refleksja. Na ile jest przerysowana i podkręcona na potrzeby literatury, a na ile naprawdę tacy jesteśmy?

Nie chcę spoilerować, ani nachalnie zachęcać do lektury, ale jeśli kiedykolwiek ta pozycja wpadnie Wam w ręce, bez wątpienia warto zatrzymać się nad nią chwilę dłużej. Każdy znajdzie tam coś dla siebie, jeśli tylko zechce zrozumieć mechanizmy rządzące naszymi zachowaniami. Nie dajcie sobie wmówić, że Irving to przegadana literatura dla egzaltowanych bab – do takich z pewnością nie należę, a ta książka uwiodła mnie subtelnym mish-mashem świata wzniosłych uczuć i zwierzęcych, niekiedy wręcz podłych instynktów.

Na sam koniec mała wskazówka dla tych, którzy wybrali na ustną maturę z języka polskiego motyw ojca, matki bądź rodziny jako takiej – Garp i Jenny Fields to doskonałe, a zarazem nieszablonowe przykłady pełnienia tych nierzadko ekstremalnie trudnych ról.

K.
fot. libookperson oraz Sean McGrath

Reklamy

2 thoughts on “Seksualnie podejrzana

  1. To chyba najlepszy komplement, jaki twórca może przeczytać po napisaniu recenzji. Dziękuję 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s