Też zbieram na cycki

universal-childrens-day-lost-choir-600-92287

Ostatnio Karolina a dzisiaj ja chcę Wam pokazać pięć kampanii społecznych, które najdobitniej do mnie przemówiły, albo zainteresowały. Zestawienie jest czysto subiektywne i nawet nie pretenduje do pokazania inicjatyw najlepszych w ubiegłym roku. Możecie uzupełniać je swoimi propozycjami, a na koniec wybierzemy w głosowaniu najlepszą.

1. Obywatele decydują

Spoty są o tyle ciekawe, że pokazują jaka treść trafia do Polaków. Gdy pojawiły się w sieci pierwsze filmiki praktycznie nikt ich nie zauważył, no może poza jakimiś geekami marketingu, którzy monitorują sieć 24/h. O akcji zrobiło się głośno, gdy do sieci wypuszczono nieocenzurowany making off pierwszego spotu. Aktorzy przeklinają, błagają i namawiają aby podpisać się pod ich obywatelskim projektem ustawy w myśl której, Sejm musiałby obradować nad zgłoszonymi przez Polaków inicjatywami. Cel jest słuszny, powinniśmy mieć coś do powiedzenia. Szkoda, że się nie przebił jak był nagrany „grzecznie”. Dopiero przemówienie do Polaków w ich codziennym języku przyniosło efekt.

2. All men can be heroes

Ten spot nabrał drugiego znaczenia całkiem niedawno. Gdy dr Janicka zasugerowała, że pomiędzy bohaterami „Kamieni na szaniec” A. Kamińskiego mogło istnieć coś więcej niż zwykła przyjaźń. Nie wiem jak jest naprawdę, ale śmieszy mnie wołanie, aby nie niszczyć legendy tych wspaniałych ludzi. Zupełnie jakby udowodnienie, że ktoś jest homoseksualistą było równe oskarżeniu o brutalne morderstwo na bezbronnym człowieku. Wołającym polecam TO. Co do samego spotu – jest dobry, bo pomyślany. Uderza całkiem skutecznie w stereotyp żołnierza, który zawsze jest męski i twardy.

3. The lost choir

Za to ten pomysł jest rewelacyjny i porusza na prawdę do głębi. Śmierć można pokazać w różny sposób. Krwawe obrazki zmasakrowanych ciał przemówią do wyobraźni, ale szybko spowszednieją. Gdy ktoś o tej śmierci po prostu opowie to nie usłyszymy – przecież wszyscy o niej mówią. Ale o śmierci można powiedzieć uciekając się do takiej fantastycznej aluzji.

4. Autyzm – całe moje życie

Doskonale zagrał na ludzkiej ciekawości Bartłomiej Topa. Aktor dziwnie zachowywał się w miejscach publicznych, co szybko zaobserwowały portale plotkarskie. Jak to często tam bywa, po kilku godzinach pełno było hipotez przyczyn dziwnego postępowania. Wśród nich najczęściej przewijały się środki odurzające. Jeszcze większą lawinę spekulacji wywołał występ Bartłomieja Topy w telewizji śniadaniowej. Główny bohater dziwnie się zachowywał, wiercił się, dokładnie badał faktury różnych materiałów, nie potrafił odpowiedzieć na najprostsze pytania. Dziś już wiemy: „Dla mnie było to zadanie aktorskie, dal wielu ludzi jest to rzeczywistość, z którą muszą się zmagać”. Bartłomiej Topa chciał zwrócić uwagę na trudności w postrzeganiu rzeczywistości, jakie występują o ludzi dotkniętych autyzmem.

5. Stop the traffik

Nic nie piszę. Po prostu oglądajcie. Do końca.

Ode mnie to tyle. Dzięki za cierpliwość i zachęcam do zajrzenia we wpis Karoliny i pozostawienia swojego głosu w naszej sondzie. Sprawicie nam sporą radość i zobaczymy czy jest sens budowania takich zestawień częściej.

T.

Reklamy

One thought on “Też zbieram na cycki

  1. Poruszony fajny temat. Myślę, że to i tak wierzchołek góry lodowej. Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s