Sprzedana

50fd0b4487ec0_o

 Na blogu przedstawiamy Wam raczej książki z gatunku fantasy lub historyczne. Dzisiaj postanowiłam odbiec trochę od kanonu i napisać kilka słów o książce, która mocno mnie poruszyła. Mowa tu o głośnej pozycji autorstwa Sophie Hayes „Sprzedana”. Historia 24-letniej dziewczyny, a więc niewiele starszej ode mnie, która zostaje przehandlowana jak zwykły przedmiot przez kogoś, kogo uważała za przyjaciela.

 Może nie przemawiałaby tak bardzo do wyobraźni, gdyby nie świadomość, którą czytelnik ma podczas lektury – że to nie fikcja, że to autentyczne przeżycia autorki i że nie działo się to dawno temu, w kraju trzeciego świata, odległej galaktyce. Środek cywilizowanej ponoć Europy – Francja, Włochy, Anglia.

  Sophie nie ufa facetom, a jednocześnie nie umie żyć bez nich. Źródłem jej problemów emocjonalnych jest niezdrowa relacja rodziny z ojcem, człowiekiem, który z pewnością nie był godny tego miana. W dorosłym życiu relacje damsko-męskie odbiegają od bajkowego ideału…

  Ale pojawia się Kas. Opiekuńczy, romantyczny, doradzał w każdej sytuacji i pocieszał. Ideał przyjaciela. W końcu zaprasza do Wloch, gdzie rozpościera przed młodą dziewczyną ostatni krąg dantejskiego piekła. Okazuje się, że ma dług, który ma spłacić za niego Sophie… swoim ciałem. Przemocą fizyczną i psychiczną zmusza ją do pracy w charakterze ulicznej prostytutki. Grozi, że jeśli komukolwiek powie lub spróbuje uciec, zrobi krzywdę jej młodszemu rodzeństwu.

   Tak zaczyna się koszmar. Strach przed brutalnymi klientami, innymi prostytutkami pilnującymi swoich „rewirów”, policją i chyba ten najgorszy. Przed Kas’em. Opowieść Hayes to modelowy przykład poddania człowieka praniu mózgu. Poniżaniem i biciem wymógł na niej posłuszeństwo, wykształcił w niej coś w rodzaju syndromu sztokholmskiego. Pracowała dla niego nawet skrajnie wycieńczona i poobijana. Kiedy katował do nieprzytomności wyrzucała sobie, że jest głupia i nieprzydatna, że to on ma rację.

  Niemal beznamiętny ton, którym posługuje się autorka dodaje tylko dramatyzmu. Bez wulgarności i wielkich słów opisuje swój pobyt u Kas’a. Przez moją głowę przewijało się non stop pytanie – czemu nie uciekła? Jak wielkie spustoszenie w psychice może zrobić jedna osoba, że zamienia kogoś w bezwolną marionetkę?

  Polecam książkę nie tylko kobietom. Warto poświęcić jej chwilę refleksji. Z pewnością zasługuje na uwagę, a autorka na podziw, że udało jej się to przetrwać, by teraz pomagać innym. Dodam tylko, że obecnie Sophie Hayes jest aktywną działaczką organizacji STOP THE TRAFFIK i prowadzi własną fundację The Sophie Hayes Foundation, która współpracuje z policją i pomaga kobietom zmuszanym do prostytucji.

 

K.

Reklamy

One thought on “Sprzedana

  1. Tak jak ważny temat, tak książka mnie nudziła. Momentami łapałam się a tym że czytam jak automat bez wchłaniania samej treści. Książka napisana mega prosto, mega przewidywanie. Ale wiem, że się podoba:) Zapraszam do siebie na konkurs, najnowsza książka Browna do wygrania. Pozdrawiam Agnieszka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s