Wikingowie – najbardziej epiccy ludzie świata

404307.1

Wikingowie – lud północy lubujący się w turystyce, który na przestrzeni wieków prowadził ożywioną politykę zagraniczną, dążąc do zintensyfikowania kontaktów z ówczesnymi krajami leżącymi nad wodą i nie tylko. Byli przebiegli, silni i jedli halucynogenne grzyby – to między innymi z tego powodu antynarkotykowe lobby zadbało o kiepską opinię na kartach historii. Sprawę stara się odkłamać kanał HISTORY ze swoim nowym serialem.

Zacząłem oglądać kilka dni temu – powiedział mi o nim brat. Pilot, później drugi odcinek, trzeci, czwarty… Akcja zaczęła wciągać. Twórcy serialu umieścili ją u schyłku ósmego wieku naszej ery w normańskiej Skandynawii. Głównym bohaterem produkcji jest Ragnar Lothbrook – miłośnikom historii znany ze wspomnianych wyżej turystycznych wizyt w samym Paryżu. Ragnar jest Normanem dzielnym i honorowym, ale nie za bardzo może dogadać się ze swoim jarlem czyli takim skandynawskim księciem. Powód? Nasz dzielny bohater chce odkrywać i łupić nowe ziemie na zachodzie, a jego suzeren po raz kolejny wydaje rozkaz aby gnębić Słowian na wschodzie. Jak się to kończy? Rabunkiem klasztoru na Lindisfarne, który przez historyków uważany jest za początek ery wikingów w Europie.

Ragnarowi towarzyszy wesoła ekipa – jego małżonka Lagerth, zazdrosny o nią brat Rollo oraz Floki, szkutnik, który uwielbia psikusy i chodzi w bardzo dziwny sposób. Załoga jest oczywiście bardziej liczna – do podboju świata potrzeba przecież więcej osób.

Akcja opiera się na sporze pomiędzy głównym bohaterem i jarlem Earlem Haraldsonem. Jest wiec polityczna intryga. HISTORY to stacja kanadyjska, więc sceny bitewne są mocno koloryzowane ale za to efektowne. Zachwycają dobre zdjęcia, ukazujące piękne krajobrazy Irlandii gdzie kręcono serial. Ragnar jest odważny, honorowy i odrobinę tajemniczy – to co lubią widzowie. No i jego brat Rollo, o którym nie do końca wiadomo czy okaże się czarnym charakterem czy może jednak nie.

Staram się nie przesadzać z analizą faktów historycznych: bacznie obserwuję co robią i jak żyją serialowi wikingowie i jak zawsze do kilku rzeczy można się przyczepić. Ale nie to jest najważniejsze. Istotne, że serial przenosi nas w ciekawy świat, pełny bezwzględnych wojowników, którzy krew rozlewają przy każdej sposobnej okazji. Już same lekcje historii o wikingach uważałem za interesujące. Więc serial musiał tym bardziej!

T.

(źródło zdjęcia: filmweb)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s