Przyjemny film o zniszczonym świecie – Niezgodna


Dawno tego nie robiłem, ale mam nadzieję, że jakoś przez to przebrniemy razem. Będę polecał. Niezgodną.

 W tym miejscu powinny się pojawić jakieś tłumaczenie, że tyle czasu nikt nic nie pisał i blog był nieaktualizowany. Zamiast bawić się w takie zbędne kurtuazje, przejdziemy do rzeczy. Przecież nie jesteśmy Faktem – można się bez nas obyć.

Lubię jak jest zniszczone

 Lubię sobie czasem wybiec w przyszłość. Czy to dzięki literaturze, czy książce. Szczególnie, jeżeli wybiega się do zniszczonego świata, którym rządzą technokraci a społeczeństwo zastraszone egzystuje zamiast żyć. Tak było w Matrixie, Equlibrium, u Orwella czy w jednym z najlepszych – moim zdaniem filmów – V jak Vendetta. Więc gdy stanąłem przed ciężkim wyborem – zobaczyć polecane Cast Away, albo sprawdzić jakąś nową historię sci-fi w tym temacie to nie zastanawiałem się aż tak długo.

 Film okazał się dosyć przyjemny, czego podobno nie można powiedzieć o książce. Akcja dzieje się w Chicago z przyszłości. Miasto ogrodzone jest wysokim murem, za którym żyje Coś. Nie wiadomo co, ale podobno lepiej nie sprawdzać.

Jak nic – byłbym niezgodny

 Społeczność Chicago podzielona jest na pięć frakcji. Każda z nich charakteryzuje się jakąś cechą: jedni zawsze mówią prawdę, inni są altruistami, nieustraszeni nie znają lęku, erudyci są mądrzy, a w serdeczności ceni się spokój i harmonię. Decyzję o dołączeniu do frakcji podejmuje się mając 16 lat. Mający wybrać przechodzą test – rodzaj symulacji, która ma ujawnić dominującą cechę, a następnego dnia wybierają frakcję, której w przyszłości nie mogą już zmienić.

 Zagrożeniem dla istniejącego systemu są ludzie niezgodni, czyli tacy, których spokojnie można umieścić w każdej z grup, ponieważ dobrze rozwinęły się u nich wszystkie najważniejsze cechy. Ten problem ma główna bohaterka – Beatrice Prior. Z miejsca staje się zagrożeniem dla systemu, co  przysparza jej problemów.

Jest na co popatrzeć

 Film nie jest dziełem wybitnym, które miałby nas skłonić do wielkich przemyśleń. Historia opowiedziana jest gładko – jest również trochę schematyczna. Występuje wątek miłosny, jest zdrada, przyjaźń, bijatyki i upór bohaterów w walce o lepszy świat. Można tutaj doszukać się kilku analogii do Igrzysk Śmierci. Zdjęcia są ładne, jest kilka ciekawych ujęć jak to, w którym wraz z bohaterem zjeżdżamy z wysokiego budynku na linie – można sobie popatrzeć

 Film powstał na bazie książki, której nie czytałem i raczej tego nie zrobię. Z kilku różnych zaufanych źródeł słyszałem, że jest ona kiepska. Poza tym nie lubię czytać książki po obejrzeniu filmu. Co ciekawe, autorka – Veronica Roth, ma 25 lat i pewnie już się nieźle ustawiła. W takim momencie zawsze zaczynam się zastanawiać, co zrobiłem źle w życiu.

 Szczególnie Was nagabywał nie będę na dwie godziny z tym filmem, ale wydaje mi się, że jeżeli się zdecydujecie, to tego czasu nie zmarnujecie. (tk)

(zdjęcie: plakat filmowy)

Reklamy

3 thoughts on “Przyjemny film o zniszczonym świecie – Niezgodna

  1. Film ogląda się całkiem przyjemnie, jak na wieczór, ale dla mnie spada do jednego dna z wszystkimi nastolatkowymi beznadziejami typu Zmierzch, Igrzyska czy Akademia Wampirów. Sama logika fabuły jest naprawdę tak beznadziejna i nie mająca prawa bytu, że aż się płakać chce… Obejrzeć można, dla śmiechu 🙂

  2. Przyznaję, że jest to film trochę z tego gatunku i może budzić różne odczucia wśród ludzi. Tylko co rozumiesz pod stwierdzeniem logika fabuły? Mi się świat całkiem podobał – podział na frakcje, każda ma swoje zadania. Może nawet było to trochę za słabo rozwinięte. Co do poczynań bohaterów – tutaj robi się trochę „nastolatkowo”. Ale wszystko jest dobrze skręcone i nie razi po oczach jak na przykład niektóre polskie komedie 😀 Tylko do oglądania trzeba obniżyć trochę próg wrażliwości – to fakt.

  3. Pingback: Jestem nieustraszoną!- “Niezgodna” Veronica Roth | Karmel czyta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s